• SZPITAL BEZ BÓLU | U nas urodzisz po ludzku

Niezwykły poród w naszej Klinice

Napisane przez filip w . Wysłane w Uncategorized

30 stycznia 2014 roku w naszej klinice miał miejsce poród bliźniąt syjamskich – dwóch chłopców zrośniętych brzuszkami.

Dzięki wnikliwej ocenie ultrasonograficznej nieprawidłowość ta wykryta została prenatalnie przez lekarzy specjalistów pracujących na Starynkiewicza. Diagnoza potwierdzona także w badaniu rezonansu magnetycznego. Każda ciąża bliźniacza obarczona jest podwyższonym ryzykiem powikłań i porodu przedwczesnego. Doświadczenie pracowników Oddziału Patologi Ciąży pozwoliło na doprowadzienie tej ciąży do końca 34. tygodnia. Niestety ze względu na to, że rozwijała się czynność skurczowa, ciąża została ukończona drogą cięcia cesarskiego, podczas którego na świat przyszło dwóch chłopców.

Bez tytułu

Dzieci nie były w pełni dojrzałe, jednakże dzięki utrzymaniu ciąży do 34 tygodnia urodziły się wydolne krążeniowo i oddechowo, bez konieczności podłączenia ich do aparatury. Cięcie cesarskie wykonał Kierownik Kliniki, profesor Mirosław Wielgoś w asyscie dr hab. n. med. Doroty Bomby-Opoń kierującej Oddziałem Patologii Ciąży i dr n. med Katarzyny Kosińskiej-Kaczyńskiej. Cały zabieg, pomimo jego trudności odbył się bez powikłań.

Janek i Dawid, po obserwacji okresu adaptacyjnego i pobraniu badań kontrolnych w Oddziale Neonatologii przetransportowani zostali do Kliniki Chirurgii Dziecięcej WUM, gdzie jeszce tego samego dnia wykonano operację ich rozdzielenia.

 List gratulacyjny dla całego zespołu Kliniki na ręce profesora Mirosława Wielgosia przesłała Pierwsza Dama RP, Pani Anna Komorowska – list gratulacyjny

Napisane przez admin w . Wysłane w Uncategorized

Uprzejmie informujemy, że Nasz Ośrodek znalazł się na liście realizatorów rządowego Programu Leczenia Niepłodności Technikami Zapłodnienia Pozaustrojowego na lata 2013-2016. Więcej szczegółów znajdziecie Państwo na stronie Ministerstwa Zdrowia

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą usług świadczonych przez naszą Klinikę:

Światowa czołówka

Napisane przez admin w . Wysłane w Uncategorized

17 lutego 2014 roku w naszej Klinice przeprowadzono pionierską operację wewnątrzmaciczną u płodu z przepukliną przeponową. Nasz szpital jako pierwszy w Polsce dołączył do światowej elity ośrodków takich jak Londyn, Bruksela czy Barcelona. Przepuklina przeponowa jest bardzo poważną wadą wrodzoną, która w okresie płodowym prowadzi do przedostawania się narządów jamy brzusznej do klatki piersiowej, przy jednoczesnym niedorozwoju płuc – co nawet w 80% przypadków prowadzi do śmierci noworodka.

Przeprowadzony przez nas zabieg polega na wszczepieniu specjalnego balonu do tchawicy płodu. Powoduje to zwiększenie ciśnienia w płucach i umożliwia ich rozwój, a w konsekwencji daje szanse na przeżycie dziecku.

FETO

- Dotychczas pacjentki i ich nienarodzone dzieci zmuszone były wyjeżdżać za granicę na operacje, które finansował NFZ. Od dzisiaj jest w Polsce ośrodek, który będzie wykonywał tego typu zabieg – mówi prof. Wielgoś.

Pierwszego w Polsce zabiegu FETO (Fetoscopic Tracheal Occlusion) dokonał zespól w składzie: dr Przemysław Kosiński i prof. Mirosław Wielgoś, pod nadzorem prof. Jacques’a Jani z Brukseli.

Operacja była możliwa dzięki długoletniej współpracy i wymianie doświadczeń z zaprzyjaźnionymi klinikami prof. Kyprosa Nikoleidesa z King’s College w Londynie oraz z prof. Jacques’a Jani z Université Libre de Bruxelles.