• SZPITAL BEZ BÓLU | U nas urodzisz po ludzku

Leczenie TTTS – to ma sens!

Napisane przez filip w . Wysłane w News, Uncategorized

Bracia w domu!W marcu 2011 roku po raz pierwszy na Mazowszu przeprowadzono w naszej Klinice zabieg wewnątrzmacicznego leczenia zespołu przetoczenia pomiędzy bliźniętami. Jest to niezwykle groźna choroba, która nieleczona zazwyczaj prowadzi do śmierci obojga dzieci jeszcze przed narodzinami. Przeprowadzony wewnątrzmaciczny zabieg operacyjny polegał na laserowym zamknięciu nieprawidłowych połączeń naczyniowych w łożysku. W 2014 roku poszerzyliśmy gamę oferowanych zabiegów o wewnątrzmaciczne leczenie przepukliny przeponowej płodu. Jako jedyni w Polsce wykonujemy FETO (wewnątrzmaciczną okluzję tchawicy), zabieg polegający na założeniu do tchawicy płodu specjalnego balonika, który umożliwia rozwój jego płuc i w konsekwencji zmniejsza ryzyko zgonu noworodka.

Wszelkie operacje prowadzone wewnątrz ciężarnej macicy są bardzo niebezpieczne i pomimo ogromnego doświadczenia wykonujących je lekarzy i zastosowaniu najnowocześniejszego sprzętu nie zawsze zakończone są sukcesem. Tym bardziej cieszy nas relacja jaką niedawno otrzymaliśmy od pacjentki, która jako pierwsza poddała się terapii syndromu TTTS w Klinice przy Starynkiewicza. List od Pani Agnieszki uświadamił nam, że nawet bardzo trudne sytuacje mogą zakończyć się szczęśliwie i jeszcze bardziej zmotywował nas do troski o zdrowie kobiet i ich nienarodzonych dzieci. Zapraszamy do lektury i dzielenia się z nami Państwa przeżyciami!

 

„Na początku nie było lekko – bez operacji w trakcie ciąży, zerowe szanse na przeżycie; po operacji szanse na to, że przeżyją wzrosły ale tylko do 30%;

operacja udana – chłopacy żyją, ale nie jest pewne, czy zdrowi, bo są liczne powikłania;

ok, są zdrowi, ale na pewno urodzą się przed czasem;

urodzili się dużo przed czasem..

teraz Iwo i Tymek skonczyli rok i można odtrąbić sukces i odetchnac z ulga;

Prof. Mirosław Wielgoś oraz dr n. med. Przemysław Kosiński otrzymali III Nagrodę Prezesa Rady Ministrów

Napisane przez filip w . Wysłane w Uncategorized

24 listopada prof. Mirosław Wielgoś – Kierownik I Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM oraz dr Przemysław Kosiński – adiunkt naszej Kliniki otrzymali III Nagrodę Prezesa Rady Ministrów w kategorii osiągnięć naukowo-technicznych. Laureaci zostali uhonorowani za wprowadzenie do praktyki klinicznej w Polsce nowoczesnej techniki wewnątrzmacicznej operacji u pacjentek z rozpoznaną u płodu wrodzoną przepukliną przeponową.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Prof. Wielgoś i Dr Kosiński odbierają nagrodę z rąk Wicepremiera i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosława Gowina

Prof. Wielgoś i Dr n. med. Kosiński odbierają nagrodę z rąk Wicepremiera, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jarosława Gowina

Przepuklina przeponowa jest jedną z najcięższych wad wrodzonych płodu. Istota wady polega na defekcie strukturalnym przepony. Defekt ten pojawia się w rozwoju embrionalnym i może mieć różne spektrum – od niewielkiego ubytku aż do całkowitego braku kopuł przepony. W wyniku braku ciągłości przepony narządy jamy brzusznej, takie jak żołądek, jelito, a czasem nawet wątroba płodu ulegają przemieszczeniu z jamy brzusznej do klatki piersiowej. Przemieszczone narządy uciskają na rozwijające się płuca powodując ich hipoplazję oraz nieprawidłowy rozwój łożyska naczyniowego krążenia małego. Te wszystkie nieprawidłowości powodują, że przepuklina przeponowa jest wadą o wyjątkowo wysokiej śmiertelności. W przypadku wady o dużym nasileniu śmiertelność sięga 50-100%. W najcięższych przypadkach wrodzonej przepukliny przeponowej istnieje możliwość interwencji zabiegowej jeszcze w czasie życia płodowego. Operacje wewnątrzmaciczne stanowią bardzo trudne technicznie, ale przede wszystkim nowoczesne podejście do niektórych wad wrodzonych.

Operacja polegająca na fetoskopowej okluzji tchawicy płodu (FETO) z powodu wrodzonej przepukliny przeponowej u płodu wykonywana jest celem zwiększenia przeżywalności noworodków z przepukliną przeponową. Zabieg ten proponowany jest wyłącznie pacjentkom o najcięższym rokowaniu i pozwala na niemal dwukrotne zwiększenie przeżywalności w tej grupie noworodków. Operacja FETO jest innowacyjnym i trudnym technicznie zabiegiem. Tego typu zabiegi wykonywane są tylko w kilku ośrodkach na świecie. Dzięki zespołowi I Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM te innowacyjne operacje wewnątrzmaciczne są obecnie wykonywane także w Polsce. Od 17 lutego 2014 przeprowadzono ich już kilkadziesiąt. Ta innowacyjna technika operacji wewnątrzmacicznych zwiększa dostępność dla polskich kobiet najnowocześniejszych wewnątrzmacicznych zabiegów operacyjnych. Daje to większą szansę na przeżycie dla noworodków z wrodzoną przepukliną przeponową.

Pacjentki z podejrzeniem wady przepony u płodu prosimy o kontakt z Pracownią USG I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii pod nr telefonu: 22 5830 366

Cały rok wspieramy dzieci!

Napisane przez filip w . Wysłane w Uncategorized

Jak wiecie jesteśmy jednym z niewielu ośrodków w Polsce leczących zespół przetoczenia między bliźniętami. Każdego roku wykonujemy kilkadziesiąt wewnątrzmacicznych procedur laserowego zamykania nieprawidłowych połączeń pomiędzy w łożysku bliźniąt jednokosmówkowych. Pomimo leczenia zespół ten obarczony jest dużym ryzykiem porodu przedwczesnego i powikłań w późniejszym życiu.

Dlatego bardzo nas cieszy, że rodzice którzy leczyli się u nas w Klinice założyli fundację zbierającą pieniądze na rehabilitację dzieci. Zapraszamy do wsparcia ich inicjatywy, którą sami opisują w ten sposób:

 

„Tour de Fundacja- akcja charytatywna” jest nowoutworzoną Fundacją (styczeń 2017 r.).

 

Co robimy?

W lipcu tego roku, 2017, podobnie jak w poprzednim pragniemy zorganizować Tour rowerem.

 

Mamy zamiar przejechać rowerem poziomym z siedziby Fundacji Tour de Fundacja do nadmorskiego Ośrodka Rehabilitacyjnego „Netpun” w Stegnach. Cel wyprawy to zbiórka pieniędzy na dzieci z niepełnosprawnością, którą nabyły w wyniku komplikacji w trakcie ciąży, ze szczególnym uwzględnieniem zespołu TTTS.  Pieniądze zebrane w trakcie wyprawy przeznaczone będą na opłacenie w tymże Ośrodku turnusów rehabilitacyjnych dla tych dzieci.  

 

Dlaczego TTTS?

 

Zespół przetoczenia krwi między płodami (ang. twin-to-twin transfusion syndrome, TTTS)  to zespół powikłań ciąży wielopłodowej jednokosmówkowej, wynikający z różnego stopnia zaburzeń hemodynamicznych, który polega na przecieku krwi od jednego płodu (dawcy) do drugiego (biorcy). Statystycznie TTTS występuje w 5–25% ciąż bliźniaczych. Szacuje się, że w Polsce rocznie dotyczy 100–150 ciąż.

Nieleczony TTTS w trakcie ciąży wiąże się z ponad 60% prawdopodobieństwem śmierci obydwu płodów.

Dla nas to także podróż emocjonalna- sami przeżyliśmy tę historię. Mamy pełną świadomość, że z medycznego punktu widzenia- życie naszego synka jest pełnym sukcesem (pomimo olbrzymich kłopotów w pierwszym roku życia) – dla nas z rodzicielskiego – to tylko 50%.

W tym miejscu chcemy także podziękować całemu personelowi Szpitala, który podjął walkę o życie i zdrowie naszych dzieci. Szczególne ukłony dla pana Dr n. med. Przemysława Kosińskiego oraz każdej pojedynczej osoby, która pomogła nam w tej nieoczekiwanej dla nas walce o życie i zdrowie dzieci.

Cel wyprawy

Celem jest nagłośnienie problemu jakim jest TTTS oraz dalszych problemów zdrowotnych dzieci, które urodziły zazwyczaj przedwcześnie w wyniku powikłań w trakcie ciąży.

Zachęcamy każdego do śledzenia działań naszej fundacji na stronie FB https://www.facebook.com/tourdefundacja/

Jednocześnie zachęcamy rodziców, którzy przeżyli tę historię do dołączenia się do grupy wsparcia prowadzonej na FB: TTTS Polska- grupa wsparcia

https://www.facebook.com/groups/1304624626269678/

Być może wśród Was znajdą się Ci, dla których Tour de Fundacja działa.

Serdecznie pozdrawiamy,

Monika i Paweł Szpryngiel

Obraz1

I Katedra i Klinika Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Warszawa, Pl. Starynkiewicza 1/3 tel: 22-5830-301 fax: 22-5830-302

Copyright © 2012 starynkiewicza.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone